| 2023-01-01- | 2022-01-01- | |||
| (tkr) Not | 2023-12 | -31 | 2022-12-31 | |
Nettoomsättning | 6 | |||
Övriga intäkter | 11 | |||
Summa rörelsens intäkter | ||||
| Rörelsens kostnader | ||||
Kostnad för ersättningar till anställda | 8 | - | - | |
Aktiverat arbete för egen räkning | 14 | |||
Avskrivningar | - | - | ||
Övriga kostnader | 7, 11 | - | - | |
Summa rörelsens kostnader | - | - | ||
Rörelseresultat | 6 | |||
Finansiella intäkter | 9 | |||
Finansiella kostnader | 9 | - | - | |
Resultat efter finansiella poster | ||||
Inkomstskatt | 10 | - | - | |
Årets resultat | ||||
| Resultat hänförligt till: | ||||
Moderföretagets aktieägare | ||||
| Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderföretagets | ||||
aktieägare under året (uttryckt i kr per aktie) | 12 | |||
| Resultat per aktie | ||||
- före utspädning | ||||
- efter utspädning | ||||
Genomsnittligt antal aktier före utspädning | ||||
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | ||||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| (tkr) Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Årets resultat | ||
| Övrigt totalresultat | ||
| Poster som kan komma att återföras till resultaträkningen: | ||
Omräkningsdifferenser | ||
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | ||
Årets totalresultat | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||
Moderföretagets aktieägare | ||
(tkr) Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella tillgångar | 14 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 15 | ||
Nyttjanderätter | 15 | ||
Övriga finansiella anläggningstillgångar | 16 | ||
Uppskjuten skattefordran | 22 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 17 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | ||
Summa kortfristiga fordringar | |||
Likvida medel | 19 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
(tkr) Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderföretagets aktieägare | |||
Aktiekapital | 20 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserad vinst inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 21 | ||
Långfristiga leasingskulder | 21 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 22 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 21 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 21 | ||
Checkräkningskredit | 21 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | 23 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Övrigt | Summa | ||||
| Aktie- | tillskjutet | Balanserad | eget | ||
| (tkr) Not | kapital | kapital | Reserver | vinst | kapital |
Ingående balanser per 1 januari 2022 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat för året | |||||
Summa totalresultat | |||||
| Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare | |||||
Omvärdering optionsskuld | |||||
Aktiesparprogram | |||||
Utdelning | - | - | |||
Summa transaktioner med aktieägare | - | - | |||
Utgående balans per 31 december 2022 | |||||
Ingående balanser per 1 januari 2023 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat för året | |||||
Summa totalresultat | |||||
| Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare | |||||
Omvärdering optionsskuld | |||||
Aktiesparprogram | |||||
Utdelning | - | - | |||
Summa transaktioner med aktieägare | - | - | |||
Utgående balans per 31 december 2023 |
| (tkr) | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Kassaflöde från rörelsen | 29 | ||
Betald ränta | - | - | |
Betalda inkomstskatter | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Köp av immateriella tillgångar | 14 | - | - |
Köp av materiella anläggningstillgångar | 15 | - | - |
Köp av finansiella anläggningstillgångar | 16 | - | |
Erhållen ränta | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 30 | ||
Utdelning | - | - | |
Förändring checkräkningskredit | |||
Amortering av banklån | - | - | |
Amortering av leasing skulder | - | - | |
Amortering av övriga räntebärande skulder* | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Summa kassaflöde | - | - | |
| Minskning/ökning av likvida medel | |||
Likvida medel vid årets början | 19 | ||
Kursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut | 19 |
| Mindre än 3 | Mellan 3 månader | Mellan 1 | Mellan 2 | |
| Per 31 december 2023 | månader | och 1 år | och 2 år | och 5 år |
Upplåning (inkl checkräkningskredit) | 26 633 | 41 335 | 52 546 | 184 |
Skulder avseende leasing | 4 356 | 11 598 | 12 828 | 16 046 |
Leverantörsskulder | 15 798 | - | - | - |
Summa | 46 787 | 52 932 | 65 374 | 16 230 |
| Mindre än 3 | Mellan 3 månader | Mellan 1 | Mellan 2 | |
| Per 31 december 2022 | månader | och 1 år | och 2 år | och 5 år |
Upplåning (exkl. skulder avseende leasing) | 14 347 | 44 803 | 54 185 | 61 892 |
Skulder avseende leasing | 4 325 | 7 131 | 8 390 | 16 998 |
| Skuldfört Inlösenpris More Intenz, Lime Technologies | ||||
Gävle och Userlike | 2 647 | 22 337 | - | - |
Leverantörsskulder och andra skulder | 6 151 | - | - | - |
Summa | 27 470 | 74 271 | 62 575 | 78 891 |
Koncernen | 2023 | 2022 |
| Räntebärande långfristiga | ||
skulder | -62 500 | -112 500 |
Långfristiga leasingskulder | -30 107 | -26 307 |
| Räntebärande kortfristiga | ||
skulder | -62 501 | -75 017 |
Kortfristiga leasing skulder | -14 081 | -10 322 |
Finansiella tillgångar | 30 851 | 36 193 |
Nettoskuld | -138 338 | -187 953 |
EBITDA | 180 728 | 153 795 |
Nettoskuld / EBITDA | 0,8 | 1,2 |
2023 | 2022 | |||||
Intäkter per intäktsström, Tkr | Sverige | Övriga Europa | Totalt | Sverige | Övriga Europa | Totalt |
| Abonnemangsintäkter (Software | ||||||
as a Service) | 194 077 | 122 236 | 316 313 | 163 899 | 98 953 | 262 851 |
Licensintäkter (upfront) | 1 485 | 35 | 1 520 | 2 197 | 197 | 2 394 |
Supportavtal | 27 701 | 2 604 | 30 304 | 32 896 | 3 652 | 36 548 |
Expert Services (konsultintäkter) | 165 270 | 57 006 | 222 276 | 137 357 | 45 797 | 183 154 |
Övrigt | 6 048 | 654 | 6 703 | 4 477 | 926 | 5 403 |
Nettoomsättning | 394 581 | 182 536 | 577 116 | 340 825 | 149 525 | 490 350 |
2023-01-01- 2023-12-31 | Sverige | Övriga Europa | Elimineringar | Koncernen |
Rörelsens intäkter, externt | 395 351 | 184 190 | 579 541 | |
Rörelsens intäkter, internt | 1 479 | 4 736 | -6 215 | 0 |
Summa försäljning | 396 830 | 188 926 | -6 215 | 579 541 |
Rörelsens kostnader, externt | -287 073 | -111 739 | -398 813 | |
Rörelsens kostnader, internt | -2 847 | -3 368 | 6 215 | 0 |
Summa kostnader | -289 920 | -115 107 | 6 215 | -398 813 |
EBITDA | 106 910 | 73 818 | 0 | 180 728 |
Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | |||
Avskrivningar | -66 160 | |||
EBIT | 114 568 | |||
Finansnetto | -11 131 | |||
Skatt | -20 058 | |||
Årets resultat | 83 379 | |||
2022-01-01- 2022-12-31 | Sverige | Övriga Europa | Elimineringar | Koncernen |
Rörelsens intäkter, externt | 341 232 | 150 563 | 491 795 | |
Rörelsens intäkter, internt | 1 525 | 4 669 | -6 194 | - |
Summa försäljning | 342 757 | 155 232 | -6 194 | 491 795 |
Rörelsens kostnader, externt | -238 259 | -99 741 | -338 000 | |
Rörelsens kostnader, internt | -3 427 | -2 767 | 6 194 | - |
Summa kostnader | -241 686 | -102 508 | 6 194 | -338 000 |
EBITDA | 101 071 | 52 724 | - | 153 795 |
Avskrivningar | -62 780 | |||
EBIT | 91 015 | |||
Finansnetto | -7 449 | |||
Skatt | -15 745 | |||
Årets resultat | 67 821 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Sverige | ||
Balanserade utvecklings- utgifter | 76 512 | 69 609 |
Programvara | 11 674 | 16 596 |
Varumärke | 33 478 | 33 478 |
Kundrelationer | 638 | 4 644 |
Goodwill | 69 763 | 69 763 |
Fordon | 5 522 | 1 613 |
Inventarier | 1 549 | 677 |
| Nyttjanderätter | 33 314 | 28 214 |
Finansiella anläggningstill- gångar | 88 | 30 |
| Uppskjuten skattefordran | 578 | - |
| Övriga Europa | ||
Balanserade utvecklings- utgifter | 16 033 | 11 253 |
Programvara | 80 107 | 94 509 |
Varumärke | 22 482 | 21 551 |
Kundrelationer | 12 096 | 16 564 |
Goodwill | 172 628 | 165 477 |
Inventarier | 856 | 1 123 |
Nyttjanderätter | 4 640 | 6 778 |
Finansiella anläggningstill- gångar | 743 | 754 |
Uppskjuten skattefordran | 178 | 11 |
| Summa | ||
anläggningstillgångar | 542 879 | 542 644 |
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Analys av intäkter per intäktsslag: | ||
| - Abonnemangsintäkter | ||
(Software as a Service) | 316 313 | 262 852 |
| - Licensförsäljning | ||
(upfront) | 1 520 | 2 393 |
- Supportavtal | 30 304 | 36 547 |
| - Expert Services | ||
(konsultintäkter) | 222 276 | 183 154 |
- Övrigt | 6 703 | 5 404 |
Summa | 577 116 | 490 350 |
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Sverige | 394 581 | 340 825 |
ÖvrigaEuropa/Norden | 182 536 | 149 525 |
Summa | 577 116 | 490 350 |
| Grundlön/ | Pensions- | ||||
| 2023-01-01- 2023-12-31 | arvode | Rörlig lön | kostnader | Övrig ersättning | Totalt |
Styrelseledamöter | 1 357 | - | - | - | 1 357 |
VD | 1 920 | 491 | 305 | 83 | 2 798 |
Andra ledande befattningshavare | 8 823 | 1 419 | 1 581 | 535 | 12 358 |
Koncernen totalt | 12 100 | 1 909 | 1 885 | 618 | 16 512 |
| Grundlön/ | Pensions- | ||||
| 2022-01-01- 2022-12-31 | arvode | Rörlig lön | kostnader | Övrig ersättning | Totalt |
Styrelseledamöter | 1 165 | - | - | - | 1 165 |
VD | 1 800 | 200 | 368 | 84 | 2 453 |
Andra ledande befattningshavare | 6 725 | 411 | 1 148 | 235 | 8 519 |
Koncernen totalt | 9 690 | 611 | 1 516 | 319 | 12 136 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Löner, och andra ersättningar | 230 168 | 192 958 | 5 469 | 4 884 |
Sociala avgifter | 62 031 | 52 237 | 2 015 | 1 443 |
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer | 17 068 | 15 113 | 722 | 631 |
Summa ersättningar till anställda | 309 267 | 260 308 | 8 206 | 6 959 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| Ersättningar till revisorerna | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| PwC | ||||
– Revisionsuppdraget* | 1 530 | 1 320 | 454 | 471 |
- Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | - | - | - | - |
– Skatterådgivning | 275 | 48 | 156 | - |
– Övriga tjänster | 145 | 45 | 133 | 19 |
Summa | 1 950 | 1 413 | 743 | 490 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| Styrelsens ledamöter | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kvinnor | 2 | 2 | 2 | 2 |
Män | 3 | 3 | 3 | 3 |
Styrelser i dotterbolag | Kvinnor 2023 | Män 2023 | Kvinnor 2022 | Män 2022 |
Lime Technologies Sweden AB | 1 | - | - | 1 |
Lime Technologies Norway AS | 1 | 1 | - | 2 |
Lime Technologies Finland OY | 1 | 1 | - | 1 |
Lime Technologies Denmark A/S | 1 | 1 | - | 3 |
Hysminai AB | 1 | - | - | 1 |
Lime Intenz AB | 1 | 2 | - | 3 |
Lime Technologies Gävle AB | 1 | - | - | 3 |
Lime Technologies Netherlands B.V. | 1 | 1 | - | 2 |
Lime Technologies Germany GmbH | 1 | 1 | - | 2 |
Userlike UG | - | 2 | - | 2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| Ledande befattningshavare inkl VD | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kvinnor | 4 | 2 | 1 | 0 |
Män | 6 | 6 | 1 | 2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Medelantal anställda | 397 | 352 | 2 | 2 |
Varav män | 250 | 229 | 1 | 2 |
| Fördelat per land | ||||
Sverige | 288 | 248 | 2 | 2 |
Norge | 24 | 23 | - | - |
Finland | 22 | 18 | - | - |
Danmark | 9 | 11 | - | - |
Tyskland | 43 | 45 | - | - |
Nederländerna | 7 | 8 | - | - |
Poland | 4 | - | - | - |
Totalt | 397 | 352 | 2 | 2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Finansiella intäkter: | ||||
– Ränteintäkter | 362 | 200 | 73 | - |
- Övriga finansiella poster | - | 76 | - | - |
- Valutakursdifferenser | 553 | 434 | 2 201 | - |
Finansiella intäkter | 915 | 710 | 2 274 | 0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Räntekostnader: | ||||
– Räntekostnader banklån | 7 987 | 5 003 | 7 837 | 4 860 |
- Räntekostnader, koncernbolag | - | - | 3 541 | 2 139 |
– Räntekostnader avseende leasing | 1 578 | 403 | - | - |
- Övriga räntekostnader | 696 | 947 | 90 | 147 |
- Övriga finansiella kostnader | 209 | 44 | - | - |
- Valutakursdifferenser | 1 575 | 1 762 | 2 142 | 1 374 |
Totala finansiella kostnader | 12 045 | 8 159 | 13 610 | 8 521 |
Finansiella poster - netto | -11 130 | -7 449 | -11 183 | -8 521 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Aktuell skatt: | ||||
Aktuell skatt på årets resultat | -28 537 | -22 576 | -22 351 | -16 112 |
Summa aktuell skatt | -28 537 | -22 576 | -22 351 | -16 112 |
Uppskjuten skatt (not 22) | 8 479 | 6 830 | - | - |
Summa uppskjuten skatt | 8 479 | 6 830 | - | - |
Inkomstskatt | -20 058 | -15 745 | -22 351 | -16 112 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Resultat före skatt | 103 437 | 83 566 | 108 281 | 78 164 |
| Inkomstskatt beräknad enligt svensk skattesats | ||||
20,6% | -21 308 | -17 215 | -22 306 | -16 102 |
| Skatteeffekter av: | ||||
- Annan skattesats I utländska dotterbolag | 1 820 | 2 741 | - | -10 |
- Ej avdragsgilla kostnader | -1 546 | -1 617 | -21 | - |
- Korrigering av föregående års taxering | 99 | -29 | -24 | - |
| - Återföring av tidigare skattemässiga | ||||
underskott | 390 | 360 | - | - |
- IFRS 16 temporära skillnader | 535 | - | - | - |
| - Skattemässiga underskott för vilka ingen | ||||
uppskjuten skattefordran redovisats | -48 | 15 | - | - |
Skattekostnad | -20 058 | -15 745 | -22 351 | -16 112 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Övriga intäkter/kostnader – netto | -509 | 8 | -46 | -152 |
Finansiella poster - netto (not 9) | -1 022 | -1328 | 59 | -1374 |
Summa | -1531 | -1319 | 13 | -1526 |
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| Före utspädning | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Koncernens resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare | 83 379 | 67 821 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 13 283 | 13 283 |
Resultat per aktie | 6,28 | 5,11 |
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| Efter utspädning | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare | 83 379 | 67 821 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 13 420 | 13 283 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) efter utspädning | 13 420 | 13 283 |
Resultat per aktie efter utspädning | 6,21 | 5,08 |
| Balanserade | ||||||
Koncernen | Goodwill | Varumärke | Programvara | Kundrelationer | utgifter | Summa |
| Räkenskapsåret 2022 | ||||||
Ingående redovisat värde | 222 076 | 53 675 | 129 983 | 28 832 | 69 136 | 503 702 |
Förvärvat | - | - | - | - | - | |
Aktiverat arbete | - | - | - | - | 27 129 | 27 129 |
Avskrivningar | - | - | -25 265 | -8 822 | -15 403 | -49 490 |
Valuta | 13 164 | 1 354 | 6 387 | 1 198 | - | 22 103 |
Utgående redovisat värde | 235 240 | 55 029 | 111 105 | 21 208 | 80 862 | 503 444 |
| Per 31 december 2022 | ||||||
Anskaffningsvärde | 235 240 | 55 029 | 208 594 | 58 147 | 137 942 | 694 952 |
Ackumulerade avskrivningar | - | - | -97 489 | -36 939 | -57 080 | -191 508 |
Redovisat värde | 235 240 | 55 029 | 111 105 | 21 208 | 80 862 | 503 444 |
| Balanserade | ||||||
Koncernen | Goodwill | Varumärke | Programvara | Kundrelationer | utgifter | Summa |
| Räkenskapsåret 2023 | ||||||
Ingående redovisat värde | 235 240 | 55 029 | 111 105 | 21 208 | 80 862 | 503 444 |
Inköp | - | - | - | - | 0 | |
Internt upparbetade | - | - | - | - | 29 373 | 29 373 |
Avskrivningar | - | - | -23 826 | -9 225 | -17 690 | -50 741 |
Valutakursdifferenser | 7 151 | 931 | 4 502 | 751 | - | 13 335 |
Utgående redovisat värde | 242 391 | 55 960 | 91 781 | 12 734 | 92 545 | 495 411 |
| Per 31 december 2023 | ||||||
Anskaffningsvärde | 242 391 | 55 960 | 213 096 | 58 898 | 167 315 | 737 660 |
Ackumulerade avskrivningar | - | - | -121 315 | -46 164 | -74 770 | -242 249 |
Redovisat värde | 242 391 | 55 960 | 91 781 | 12 734 | 92 545 | 495 411 |
| Nyttjanderätts- | ||||
Koncernen | Fordon | Inventarier | tillgångar | Summa |
| Räkenskapsåret 2022 | ||||
Ingående redovisat värde | 1 581 | 1 211 | 25 828 | 28 619 |
Valutakursdifferenser | - | -11 | - | -11 |
Inköp | 887 | 1 414 | 21 324 | 23 625 |
Avyttringar och utrangeringar | -330 | -432 | - | -762 |
Avskrivningar | -525 | -382 | -12 160 | -13 067 |
Utgående redovisat värde | 1 613 | 1 800 | 34 992 | 38 405 |
| Per 31 december 2022 | ||||
Anskaffningsvärde eller omvärderat belopp | 2 138 | 4 731 | 77 424 | 84 293 |
Ackumulerade avskrivningar | -525 | -2 931 | -42 432 | -45 888 |
Redovisat värde | 1 613 | 1 800 | 34 992 | 38 405 |
| Räkenskapsåret 2023 | ||||
Ingående redovisat värde | 1 613 | 1 800 | 34 992 | 38 405 |
Valutakursdifferenser | - | 6 | - | 6 |
Inköp | 5 343 | 1 315 | 16 551 | 23 208 |
Avyttringar och utrangeringar | -77 | -171 | - | -248 |
Avskrivningar | -1 356 | -545 | -13 589 | -15 490 |
Utgående redovisat värde | 5 522 | 2 405 | 37 953 | 45 881 |
| Per 31 december 2023 | ||||
Anskaffningsvärde eller omvärderat belopp | 7 403 | 5 881 | 93 975 | 107 259 |
Ackumulerade avskrivningar | -1 881 | -3 477 | -56 020 | -61 378 |
Redovisat värde | 5 522 | 2 405 | 37 954 | 45 881 |
Tillgångar med nyttjanderätt | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kontorslokaler* | 37 954 | 34 992 |
Fordon | 5 522 | 1 613 |
Redovisat värde | 43 476 | 36 605 |
Leasingskulder | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kortfristiga | 14 081 | 10 288 |
Långfristiga | 30 107 | 26 307 |
Redovisat värde | 44 188 | 36 629 |
Avskrivningar på nyttjanderätter | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kontorslokaler | -13 589 | -12 160 |
Fordon | -1 356 | -525 |
Summa avskrivningar | -14 945 | -12 685 |
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) | -1 578 | -403 |
Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underlig- gande tillgången är av lågt värde (ingår i Övriga kostnader) | -2 547 | -3 723 |
| Moderbolaget | ||
Aktier i dotterbolag | 2023 | 2022 |
Ingående anskaffningsvärde | 353 332 | 353 332 |
Förvärv | 23 833 | - |
Redovisat värde | 377 165 | 353 332 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Övriga finansiella anläggningstillgångar | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Depositioner | 831 | 784 | - | - |
Redovisat värde | 831 | 784 | - | - |
| Andel stamak- | Andel stam- | ||||||
| tier som direkt- | aktier som | Eget | Årets | Bokfört | |||
| Namn och organi- | Registrerings- och | ägs av moder- | ägs av kon- | kapital | resultat | värde | |
| sationsnummer | verksamhetsland | Verksamhet | företaget (%) | cernen (%) | (Mkr) | (Mkr) | (Mkr) |
| Userlike UG | Utveckling / | ||||||
HRB 73211 | Tyskland | Försäljing | 100% | 16,7 | 5,4 | 243,8 | |
| Lime Technologies | |||||||
| Sweden AB | |||||||
556397-0465 | Sverige | Huvudkontor | 100% | 26,6 | 3,0 | 133,4 | |
| - Lime Technologies | |||||||
Norway AS 989711393 | Norge | Försäljning | - | 100% | 11,9 | 1,5 | |
| - Lime Technologies | |||||||
| Finland OY | |||||||
2320811-1 | Finland | Försäljning | - | 100% | 10,9 | 1,6 | |
| - Lime Technologies | |||||||
| Denmark A/S | |||||||
36 05 32 91 | Danmark | Försäljning | - | 100% | -3,0 | 0,6 | |
| - Hysminai AB | |||||||
556948-5831 | Sverige | - | - | 100% | 0,1 | 0,0 | |
| - Lime Intenz AB | |||||||
556661-4714 | Sverige | Konsultation | - | 100% | 15,2 | 0,8 | |
| - Lime Technologies | |||||||
| Gävle AB | Produktut- | ||||||
559022-0298 | Sverige | veckling | - | 100% | 4,0 | 0,0 | |
| - Lime Technologies | |||||||
| Netherlands BV | |||||||
56656203 | Nederländerna | Försäljning | - | 100% | -2,1 | -0,3 | |
| - Lime Technologies | |||||||
| Germany GmbH | |||||||
HRB 105940 | Tyskland | Försäljning | 100% | -0,1 | 0,1 | ||
| Värderat till upplupet | Värderade till verkligt värde | ||
| Koncernen | anskaffningsvärde | via resultaträkningen | Summa |
| 31 december 2023 | |||
| Tillgångar i balansräkningen | |||
| Kundfordringar och andra fordringar | |||
exklusive interimsfordringar | 113 770 | - | 113 770 |
Likvida medel | 30 020 | - | 30 020 |
Summa | 143 790 | - | 143 790 |
| Skulder i balansräkningen | |||
Upplåning | 169 189 | - | 169 189 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | |||
exklusive icke finansiella skulder | 55 502 | - | 55 502 |
Summa | 224 691 | - | 224 691 |
| Värderat till upplupet | Värderade till verkligt värde | ||
| Koncernen | anskaffningsvärde | via resultaträkningen | Summa |
| 31 december 2022 | |||
| Tillgångar i balansräkningen | |||
| Kundfordringar och andra fordringar | |||
exklusive interimsfordringar | 78 512 | - | 78 512 |
Likvida medel | 35 409 | - | 35 409 |
Summa | 113 921 | - | 113 921 |
| Skulder i balansräkningen | |||
Upplåning*) | 224 146 | - | 224 146 |
| Leverantörsskulder och andra skulder | |||
exklusive icke finansiella skulder | 39 361 | - | 39 361 |
Summa | 263 507 | - | 263 507 |
| Koncernen | ||
2023 | 2022 | |
Kundfordringar från avtal med kunder | 112 118 | 78 571 |
Reserv för osäkra kundfordringar | -790 | -1 850 |
Summa | 111 328 | 76 721 |
| Koncernen | ||
Förfallna kundfordringar per balansdagen | 2023 | 2022 |
Ej förfallna | 104 981 | 74 363 |
Förfallet mer än 30 dagar | 3 642 | 944 |
Förfallet mer än 60 dagar | 988 | -627 |
Förfallet mer än 120 dagar | 2 507 | 3 891 |
Summa | 112 118 | 78 571 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Förutbetald hyra | 3 776 | 3 106 | - | - |
Förutbetalda försäkringar | 181 | 305 | 38 | 27 |
Upplupna intäkter | 2 495 | 1 937 | - | - |
Övriga förutbetalda kostnader | 3 812 | 2 018 | 439 | 454 |
Summa | 10 264 | 7 366 | 477 | 481 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Kassa och bank | 30 020 | 35 409 | 33 | 365 |
Summa | 30 020 | 35 409 | 33 | 365 |
| Koncernen | ||
Förändring i förlustreserv | 2023 | 2022 |
Per 1 januari | -1 850 | -1 427 |
Ökning av förlustreserv, förändring redovisad I resultaträk- ning | -1 204 | -4 574 |
Under året bortskrivna kundfordringar | 2 242 | 3 548 |
Återföring av ej utnyttjat belopp | 22 | 603 |
Per 31 dec | -790 | -1 850 |
| Antal aktier | |
Per 31 december 2022 | 13 283 481 |
Per 31 december 2023 | 13 283 481 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Långfristig skuld | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Banklån | 62 500 | 112 500 | 62 500 | 112 500 |
Skulder avseende leasing | 30 107 | 26 307 | - | - |
Summa | 92 607 | 138 807 | 62 500 | 112 500 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Kortfristig skuld | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Banklån | 50 000 | 50 033 | 50 000 | 50 000 |
Utnyttjad checkräkningskredit | 12 501 | - | 12 501 | - |
Skulder avseende leasing | 14 081 | 10 322 | - | - |
Övriga kortfristiga skulder | - | 24 984 | - | - |
Summa | 76 582 | 85 339 | 62 501 | 50 000 |
| Koncernen | ||
Uppskjuten skattefordran | 2023 | 2022 |
Nyttjanderätter | 578 | |
Övriga temporära skillnader | 178 | 11 |
Summa | 756 | 11 |
Uppskjuten skatteskuld | 2023 | 2022 |
Nyttjanderätter | 25 | 0 |
Leasingbilar | 18 | |
Aktiverade utvecklingskostnader | 18 901 | 16 493 |
Uppskjuten skatt avseende kundrelationer | 5 375 | 7 138 |
Uppskjuten skatt avseende programvara | 28 267 | 33 917 |
Uppskjuten skatt avseende varumärke | 14 307 | 14 006 |
Summa | 66 894 | 71 553 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Mervärdesskatt | 12 688 | 16 506 | 273 | 197 |
Personalrelaterade skulder (skatter och avgifter) | 20 884 | 12 234 | 1 067 | 226 |
Övriga skulder | 3 949 | 916 | 20 | 0 |
Summa | 37 520 | 29 656 | 1 360 | 423 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Förutbetalda intäkter (serviceavtal / abonnemang)* | 95 678 | 69 687 | 0 | - |
Semesterlöneskuld | 20 708 | 17 763 | 425 | 358 |
Sociala avgifter | 5 827 | 4 987 | 134 | 112 |
Övriga upplupna kostnader | 18 455 | 31 115 | 813 | 1 627 |
Summa | 140 668 | 123 551 | 1 372 | 2 097 |
Köpeskilling | Mkr |
Likvida medel, förvärv 85 % | 148,8 |
Villkorad tilläggsköpeskilling 15 % | 42,2 |
Summa köpeskilling | 191,0 |
| Tillgångar och skulder som redovisas till | |
| följd av förvärvet | |
| Immateriella anläggningstillgångar | |
Goodwill | 96,8 |
Varumärke | 20,4 |
Kundrelationer | 25,7 |
Programvara | 72,0 |
Uppskjutna skatteskulder | -24,3 |
Materiella anläggningstillgångar | 0,9 |
Kundfordringar och andra fordringar | 7,5 |
Likvida medel | 14,7 |
Leverantörsskulder och andra skulder | -22,7 |
Summa identifierbara nettotillgångar | 191,0 |
Förvärvade nettotillgångar | 191,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Ställda säkerheter | 2023 | 2022* | 2023 | 2022 |
Aktier i dotterbolag | - | - | 133 360 | 133 360 |
Nettotillgångar i dotterbolag | 61 284 | 52 945 | - | - |
61 284 | 52 945 | 133 360 | 133 360 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Periodens resultat före finansiella poster | 114 568 | 91 015 | -3 536 | -3 315 |
| Justerat för: | ||||
- avskrivningar på materiella anläggningstillgångar | 15 605 | 13 289 | - | - |
| - avskrivningar på immateriella | ||||
anläggningstillgångar | 50 556 | 49 491 | - | - |
- övriga ej likviditetspåverkande poster | 5091 | -72 | - | - |
| Förändring av rörelsekapital | ||||
- förvärv av dotterföretag | - | - | - | - |
- kundfordringar och andra fordringar | -38 156 | -9 041 | 42 | 220 |
- leverantörsskulder och andra skulder | 34 629 | 13 346 | 11 996 | 35 966 |
Kassaflöde från rörelsen | 182 292 | 158 028 | 8 502 | 32 871 |
| Ej kassaflödespåverkande | ||||||||
| Omvärde- | ||||||||
| Omvädering | ring övri- | |||||||
| av skuld av- | ga ränte- | |||||||
| Kassaflödes- | seende nytt- | bärande | ||||||
| 2023-01-01 | påverkande | Ränta | Valuta | janderätter | Ny leasing | skulder | 2023-12-31 | |
| Kortfristiga | ||||||||
banklån | 50 033 | -33 | - | - | - | - | - | 50 000 |
| Långfristiga | ||||||||
banklån | 112 500 | -50 000 | - | - | - | - | - | 62 500 |
| Utnyttjad | ||||||||
checkräk- ningskredit | - | 12 501 | - | - | - | - | - | 12 501 |
Leasing- skulder | 36 629 | -16 522 | -1 578 | - | 9 109 | 16 551 | - | 44 189 |
Övriga ränte- bärande | ||||||||
skulder | 24 984 | -27 033 | -572 | 2 190 | - | - | 431 | - |
| Summa | ||||||||
kassaflödes- analys | 224 146 | -81 087 | -2 150 | 2 190 | 9 109 | 16 551 | 431 | 169 190 |
Likvida medel | 35 409 | -5 936 | - | 547 | - | - | - | 30 020 |
Summa | 35 409 | -5 936 | - | 547 | - | - | - | 30 020 |
| Ej kassaflödespåverkande | ||||||||
| Omvärde- | ||||||||
| Omvädering | ring övri- | |||||||
| av skuld av- | ga ränte- | |||||||
| Kassaflödes- | seende nytt- | bärande | ||||||
| 2022-01-01 | påverkande | Ränta | Valuta | janderätter | Ny leasing | skulder | 2022-12-31 | |
| Kortfristiga | ||||||||
banklån | 50 224 | -191 | - | - | - | - | - | 50 033 |
| Långfristiga | ||||||||
banklån | 162 509 | -50 009 | - | - | - | - | - | 112 500 |
Leasing- skulder | 27 460 | -12 685 | -403 | - | 933 | 21 324 | - | 36 629 |
Övriga ränte- bärande | ||||||||
skulder | 54 259 | -15 280 | -788 | 5 587 | - | - | -18 794 | 24 984 |
| Summa | ||||||||
kassaflödes- analys | 294 452 | -78 165 | -1 191 | 5 587 | 933 | 21 324 | -18 794 | 224 146 |
| Aktieoptioner | Aktieoptioner | |||
Tilldelningstidpunkt | Förfallodag | Lösenpris | 31 dec 2023 | 31 dec 2022 |
1 maj 2022 | 31 maj 2025 | 255 | 63 365 | 63 365 |
1 maj 2023 | 31 maj 2026 | 260 | 67 131 | - |
Total | 130 496 | 63 365 | ||
Återstående vägd genomsnittlig kontrakts- tid för utestående optioner vid slutet av | ||||
perioden | 1,92 år | 2,42 år |